Tegoroczny przypadający dziś ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2020 miał odbywać się pod hasłem

"Działania na rzecz ochrony klimatu". 

W tym roku jakiekolwiek działania ze względu na pandemię nie mogą się odbyć. Nie mniej jednak właśnie teraz Ziemia dostaje od nas wiele cennych prezentów. Ze względu na koronawirusa ograniczamy naszą działalność, ruchliwość, przemieszczanie się i to daje Ziemi zdrowy oddech. Przyroda odpoczywa od nas ….  

My tymczasem poczytajmy o ekologii właśnie! Oto 10 książek dla dzieci o ekologii:

  1.  Zielnik. Runo leśne

Autor: Henryk Garbarczyk Wyd. ARKADY 

 

Ta książka pokaże dziecku jak zbierać, suszyć i układać roślinki we własnym zielniku – nie poprzestaje zatem na opisach zjawisk przyrody, ale zachęca do bezpośredniego kontaktu z naturą i doświadczenia jej – a trudno o przyjemniejszą i bardziej skuteczną edukację ekologiczną.

  1. Pstryk! Jak oszczędzać energię, Fuj! Jak mniej śmiecić, Plusk! Jak oszczędzać wodę, Uff! Jak dbać o powietrze

 

Seria: Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami! Autor: Núria i EmparJiménez Ilustrator: Rosa M. Curto Wyd. Wydawnictwo Biobooks Seria czterech książeczek, które pomogą rodzicom w wychowaniu małego ekologa. Są pełne zalet: zawierają proste teksty, świetne ilustracje oraz praktyczne porady. Dzięki nim dziecko dowie się, jak w prosty sposób można dbać o otaczający nas świat, zarówno w domu, jak i w szkole czy na ulicy.

  1. Zielona przygoda Pomarańczowej Skarpety, Niebieska przygoda klowna Pyzola oraz Żółta przygoda Zenobiusza

Autor: Iwona Czarkowska  Wyd. Zielona Sowa Trzy książki o ochronie środowiska, pełne dynamicznych ilustracji. Poruszają kwestie naszego codziennego udziału w życiu Ziemi, np. poprzez segregowanie śmieci (lub jego brak). Książeczki uczulają maluchy na konsekwencje działań człowieka i przypominają o jego odpowiedzialności za planetę, na której żyje. Oprócz fabuły książeczki zawierają także informacje o zanieczyszczeniach, rady, jak im zapobiec oraz zabawy służące utrwaleniu zdobytej wiedzy.

  1. Świetlikowa grota

Seria: Ekologia Dla Dzieci Autor: Wioletta Sowa Wyd: WAM Niezwykłe przygody bohaterów “Świetlikowej Groty” uświadamiają małym czytelnikom, jakie znaczenie ma oszczędzanie energii elektrycznej oraz podpowiadają, jak należy się zachować, żeby środowisko ucierpiało jak najmniej.

  1. Dzień cukierka bez papierka czyli Ekozosia sprząta świat