W przepiękny sobotni poranek grupa uczniów z SP7 udała się do Szczecina na zwiedzanie niezwykłego miejsca. Pod dworcem kolejowym Szczecin Główny,
w przydworcowej skarpie ukryty jest
największy cywilny schron w Polsce. Wejście do schronu znajduje się za niepozornymi czerwonymi drzwiami
w przejściu podziemnym dworca, tuż obok wejścia na peron III. 


Schron przeciwlotniczy zbudowano w czasie II wojny światowej. Wykorzystano do tego podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Po wojnie przebudowano go na przeciwatomowy, gdzie do lat 90-tych odbywały się szkolenia obrony cywilnej.
Przesympatyczny pan przewodnik oprowadził nas trasą związaną z II wojną światową. Emocji w trakcie zwiedzania było sporo. Mogliśmy obejrzeć miejsca, gdzie gromadziła się ludność cywilna podczas nalotów na Szczecin. 

Największe wrażenie zrobiło na nas pomieszczenie, w którym panowały egipskie ciemności, ale tylko do czasu, aż naszym oczom ukazały się „świecące” ściany pomalowane farbą fluorescencyjną. Trzymetrowe betonowe sufity powodowały, że w ogóle nie słyszeliśmy życia, które toczyło się na zewnątrz ruchliwego dworca kolejowego. Godzinna trasa zwiedzania szybko minęła, a my z przyjemnością i ulgą wyszliśmy na powierzchnię.                                     
                                                                                                                                  opr. JCz