Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 roku i odbywa się co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Podczas tego wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa.

Podejmiemy akcje w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów, sms) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą liczbę osób w obronie praw człowieka.

Zapraszamy wszystkich chętnych od 9.12. do 13.12.2019 r.
w godz. 14.00 – 17.00 do szkolnej czytelni SP7.

Przygotowaliśmy dla Państwa wzory listów do przepisywania
i pomoce do napisania własnego listu.

Twój list może uratować lub zmienić czyjeś życie!

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami  praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat.

Po raz 3 szkolny konkurs dla klas 1 - 8, na Kartkę świąteczną w języku obcym przeszedł nasze oczekiwania. Za każdym razem otrzymujemy więcej fantastycznych prac. Widać po wielu kartkach, że było dużo  pracy osób starszych i młodszych, za co bardzo dziękujemy. Wydaje się nam, że był to wspólnie, rodzinnie i mile spędzony  czas, który jest ważny zwłaszcza w grudniu.

Postaramy się podziękować indywidualne  wszystkim uczestnikom konkursu. Jednocześnie bardzo Państwa  zapraszamy  na nasze Świąteczne Spotkanie w szkole w czwartek 12 grudnia od godz. 17, gdzie oprócz wspaniałej atmosfery będzie również sprzedaż kartek  świątecznych z przeznaczeniem na cele charytatywne.

W mroźny, słoneczny, grudniowy poranek uczniowie dwóch klas Ib i IIa wyruszyli w dobrych nastrojach do Zalesia na spotkanie z przyrodą.

Znajduje się tam Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej,  który prowadzi w szerokim zakresie zajęcia zarówno w terenie jak i w laboratorium. Zajęcia te prowadzą pracownicy naukowi, ekolodzy,  fizycy i biolodzy.

Po przyjeździe na miejsce dzieci podzielone na dwie grupy zostały zaproszone na zajęcia. Pierwszaki wyruszyły w teren, gdzie mogły obserwować naturę. Prowadząca zajęcia pani przybliżała dzieciom wiadomości o poszczególnych elementach przyrody, drzewach, zwierzętach.

Dzieci w grupach wyszukiwały wskazane elementy środowiska leśnego. Wykazały się dużą wiedzą i ogromną spostrzegawczością.

W mikołajkowe popołudnie uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego w Stargardzie byli gośćmi w SP 7. Brali  udział w pokazie doświadczeń, a także niektóre wykonywali samodzielnie, ale pod czujnym okiem uczniów z koła chemicznego i fizycznego.

Grażyna Ochwat, Maryla Jasińska